Jazda konna to nie tylko sport

Jazda konna to nie tylko sport

Jazda konna traktowana jest jako sport, ponieważ jest to forma aktywnego spędzania czasu, która ma na celu doskonalenie zarówno fizycznych, jak i psychicznych sprawności człowieka. Jazda konna może być przedsięwzięciem indywidualnym lub zbiorowym, często związana jest ze współzawodnictwem.

Jazda konna związana jest ze sporą aktywnością fizyczną, ponieważ jednocześnie pracuje wiele mięśni ciała, np. jeździec musi utrzymać się w miejscu, co wbrew pozorom nie należy do najprostszych czynności. Podczas jednej przejażdżki konnej można spalić od 300 do 500 kcal, co jest porównywalne do godziny spędzonej na siłowni.
Jazda konna niesie ze sobą liczne korzyści, dlatego jest popularna nie tylko wśród zawodowych fanów jeździectwa, ale również wśród amatorów. Przejażdżka konna jest sportem oraz relaksem w jednym - aby rozpocząć przygodę w siodle, należy wykazywać się empatią, ponieważ zwierzę odczuwa emocje jeźdźca.
Jazda konna wzmacnia mięśnie bioder, brzucha oraz grzbietu, a także znana jest z korygowania wad postawy. Co więcej, wspiera również układ oddechowy, odpornościowy oraz krążeniowy, co sprawia, że człowiek może się zrelaksować i zyskać przyjemność z przebywania na świeżym powietrzu. Podczas jazdy w otoczeniu malowniczych krajobrazów jeździec zazwyczaj odczuwa euforię oraz wolność — jazda jest również źródłem ponadprzeciętnej satysfakcji.
Jazda konna znakomicie wpływa na psychikę człowieka — można się całkowicie zrelaksować i uspokoić, a także nabrać sił na nadchodzące dni. Regularna jazda konna znacznie poprawi postawę, równowagę oraz sylwetkę jeźdźca, która stanie się smuklejsza, dzięki zrzuceniu kilku kilogramów. Naukę jazdy konnej może rozpocząć każdy — dziecko lub człowiek w sile wieku. Kontakt z koniem niezwykle często jest wykorzystywany we wszelakiego typu rehabilitacjach — pomaga także odnaleźć nowe pasje.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Siedlisko Janczar - Wesele w Pstrągowej

Pstrągowa 815
38-121 Pstrągowa

Średnia Ocena

5/5
Odkurzacze piorące LINEA

Warszawska 139
35-205 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Italia Style


Średnia Ocena

5/5
Rad-Pol nowoczesne meble kuchenne

Al. Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

Średnia Ocena

5/5
Tonery do drukarek DMD

Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Impresja salon sukien ślubnych

Sobieskiego 10
35-001 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły