Rzecznik Praw Dziecka- czym się zajmuje

Rzecznik Praw Dziecka- czym się zajmuje

Rzecznik Praw Dziecka jest w Polsce osobą, która ma za zadanie dbać o przestrzeganie praw dzieci, ich godziwe warunki życia oraz traktowanie. Jeśli prawa dziecka są łamane, RPD ma obowiązek zgłoszenia tego właściwym organom. Dba on o to, by dzieci miały możliwość godnego życia, dorastania, prawo do nauki, nie dotyczył ich wyzysk czy przemoc. To organ ustanowiony w 2000 roku w Polsce.

Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży harmonijnego rozwoju dzieci, w szczególności tych niepełnosprawnych, ponieważ z reguły mają one trudniejszy los. Kieruje się on ich dobrem, działa w interesie dzieci, troszczy się o ochronę ich praw oraz poszanowaniem praw i obowiązków obydwojga rodziców do wychowywania dzieci. Każdy musi się stosować do praw wobec dzieci, których nie wolno traktować w sposób okrutny, naruszać ich nietykalności osobistej, wykorzystywać czy zaniedbywać i demoralizować. Zazwyczaj RPD jest ostatecznym organem, do którego kieruje się wnioski o krzywdzenie dzieci w taki czy inny sposób.
 
Najpierw wnioski o znęcanie się nad dziećmi czy łamanie ich praw trafiają do sądów. Kiedy je one jednak odrzucają lub sprawy zostają umorzone, można skierować wniosek właśnie do Rzecznika. Jest on jednoosobowym organem dbającym o to, by każde dziecko mogło się wychowywać w szczęśliwej rodzinie i swobodnie rozwijać. RPD co roku składa również przed Sejmem i Senatem sprawozdanie dotyczące swoich działań oraz uwagi na temat przestrzegania praw dziecka w Polsce. Podane przez niego informacje podawane są do wiadomości publicznej, więc można się z nimi zapoznać.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Siedlisko Janczar - Wesele w Pstrągowej

Pstrągowa 815
38-121 Pstrągowa

Średnia Ocena

5/5
Odkurzacze piorące LINEA

Warszawska 139
35-205 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Italia Style


Średnia Ocena

5/5
Rad-Pol nowoczesne meble kuchenne

Al. Jerozolimskie 200
02-486 Warszawa

Średnia Ocena

5/5
Flebolog Paweł Siastała

Al. Jana Pawła II 11a
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

Średnia Ocena

5/5
Tonery do drukarek DMD

Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły